لبخند میزنم :)

داشتم به یه پادکست مجله Nature گوش میدادم که یه قسمتش در مورد مقاله های بدون ارجاع صحبت می کرد. گفتم براتون یه خلاصه ای از صحبتاش بنویسم.

- آیا مقاله های بدون ارجاع زیادی داریم؟ 

+ هیچ منبعی نداریم که تمام مقاله های دنیا رو داشته باشه ، و حتی موتور جست و جویی که بتونیم بفهمیم مثلا چند تا مقاله بدون ارجاع یا با فلان تعداد ارجاع داریم. اما جست و جویی که در پایگاه WOS انجام دادیم متوجه شدیم که بر خلاف اونچیزی که رایجه و میگن که کلی مقاله بدون ارجاع داریم ، اونقدرها هم اوضاع بد نیست و تعداد این مقالات اونقدرام زیاد نیست

- اگه به مقاله ای ارجاع نشده چه معنی ای داره؟

+ در وهله اول ممکنه خب فکر کنیم این مقاله به درد نخوری بوده ، ولی خب لزوماً اینطور نیست. گاهی مقالات مثلا یک کیت رو تشریح کردن که وارد پروسه تولید شده و در واقع بهش ارجاعی نشده. به یاد داشته باشیم که یه مقاله بدون ارجاع مقاله ایه که حتی خود نویسنده هم دیگه درگیر اون موضوع نشده. در این کنار مقالاتی رو هم شاهد هستیم که مثلا 30 سال بهشون هیچ ارجاعی نشده و یهو دوباره بعد از سالها پیداشون شده و کلی هم ارجاع خوردن. 

 و به این پدیده میتونیم از جنبه مثبتی هم نگاه کنیم. این میتونه نشون دهنده این باشه که انقدر گستردگی مقالات زیاده که اون وسط یه تعدادی هم بدون ارجاع میمونن. 

البته موتورهای جست و جویی مثل گوگل به این اتفاق بیشتر دامن میزنن. شما وقتی دنیال یه مقاله می گردید اینترنت اول گزینه های پرارجاع رو روبروی شما قرار میده ، اینطوری میشه که پرارجاع ها پر ارجاع تر میشن و بدون ارجاع ها بدون ارجاع میمونن. یه جورایی ناخواسته به این سمت داریم هدایت میشیم.

اینا چیزای مختصر مفیدی بود که ازون پادکست متوجه شدم و به زبون خودم گفتم!!

پ.ن : امیدوارم بعداً بتونم یک نگاه آماری و علمی هم به اوضاع مقالات ایران داشته باشم و براتون در موردش بنویسم :) 

پ.ن 2 : خیلی خوشحال میشم اگه در این مسیر بهم کمک کنید و بگید که فکر میکنید توی ایران اوضاع مقالات به چه صورت هست و فکر میکنید چه راه حلی برای این مشکلات وحود داره 


12 دی 96 ساعت 22:06 | حسنا :) | نظرات